Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Uluslararası Savcılar Birliği’nin (IAP) 23. Yıllık Konferansı ve Genel Kurul Toplantısı

ULUSLARARASI SAVCILAR BİRLİĞİ’NİN (IAP)

23. YILLIK KONFERANSI ve GENEL KURUL TOPLANTISI

 

 

1995 yılında Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi’nde kurulmuş, dünya genelinde savcılar için mevcut ilk ve tek organizasyon olma niteliğini taşıyan, aynı zamanda hükümet dışı ve politik olmayan bir yapıya sahip olan, Kurulumuzun da 2015 yılından bu yana organizasyonel olarak üyesi bulunduğu Uluslararası Savcılar Birliği’nin (IAP) 23. Yıllık Konferansı ve Genel Kurul Toplantısı 9-13 Eylül 2018 tarihleri arasında Güney Afrika/Johannesburg’da gerçekleştirilmiştir.

Kurulumuzu temsilen anılan organizasyona Başkan Vekili ve 2. Daire Başkanı sayın Mehmet YILMAZ, Genel Sekreter sayın Fuzuli AYDOĞDU ve Dış İlişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hakimi sayın Zeki UYSAL katılmışlardır.

Ana teması “Savcıların Bağımsızlığı-Adaletin Toplumsal Temel Taşı” olan Konferansa 99 ülkeden 400’e yakın katılımcı iştirak etmiştir. Bahsi geçen ana tema çerçevesinde belirlenen alt temalar ve gerçekleştirilen sunumlar sonrası soru-cevap bölümü ile konular derinlemesine ele alınmış, ayrıca katılımcılara seçimlik özel ilgi oturumlarına katılma imkanı sunulmuştur. 12 Eylül günü sabah oturumunda ise, Birliğin Genel Kurul Toplantısı yapılmıştır. (EK, Konferans Gündemi)

Ayrıca, 12 Eylül Çarşamba günü Güney Afrika Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçisi sayın Elif ÇOMOĞLU ÜLGEN tarafından heyetimiz ve anılan Konferansa katılım sağlayan sayın Mehmet AKARCA başkanlığındaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı heyeti onuruna büyükelçilik konutunda akşam yemeği tertip edilmiştir.   

Gündemin tamamlanmasının ardından 13 Eylül günü yapılan kapanış konuşmalarıyla IAP’nin 23. Yıllık Konferansı ve Genel Kurul Toplantısı sona ermiştir. IAP’nin önümüzdeki yıl düzenlenecek Konferans ve Genel Kurul Toplantısı Arjantin/Buenos Aires’te gerçekleştirilecektir.

 

 

Eki: Gündem

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.