Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
PROF. DR. ÇETİN ARSLANPROF. DR. ÇETİN ARSLAN
ÜYE

1968 yılında Mersin-Gülnar’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesinden (1984) ve  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden (1988) mezun olmuştur. Sırasıyla Gümüşhane ve Eruh Cumhuriyet Savcılığı, Burdur-Yeşilova ve İskenderun Hâkimliği ve Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı (bu görev kapsamında Yüce Divan Savcılığı) görevlerinde bulunmuştur.

Mesleki yaşamıyla birlikte yürüttüğü akademik çalışmaları kapsamında “Malî Hukuk Bilim Uzmanı” (1993), “Kamu Hukuku Doktoru” (2009) “Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Doçenti” ve  “Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Profesörü” ( 2014) ünvanını almıştır. 

2013 yılında atandığı Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde; Dekan, Kamu Hukuku Bölüm Başkanı, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve Adli Bilişim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü olarak görev yapmıştır. Yayımlanmış yirmi beş kitabı ve hukuki konularda çok sayıda makalesi mevcut olup ulusal ve uluslararası  birçok bilimsel etkinlikte düzenleyici ve katılımcı olarak yer almıştır. 

Prof. Dr. Çetin ARSLAN, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 159. maddesi gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından 31.01.2024 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 

Evli ve iki çocuk babasıdır. 
 


Telefon : 0 312 204 11 03 - E-Posta : cetinarslan@hsk.gov.tr

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.