Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Moğolistan Yargı Genel Konseyi’nin Kuruluşunun 25. Yıl Etkinlikleri Kapsamında Gerçekleştirilen Ziyaret

13-16 Haziran 2018 tarihlerinde Moğolistan Yargı Genel Konseyi’nin kuruluşunun 25. yıl etkinlikleri kapsamında Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da düzenlenen “Yargıda Gelişim Trendleri: İşlevler ve Modeller” konulu Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Konferansta, Moğolistan Yargı Genel Konseyinin daveti üzerine, ülkemiz Hâkimler ve Savcılar Kurulu 2. Daire üyesi Sayın Alp Arslan ile Dış ilişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hâkimi Halil Akkız’ dan oluşan Hâkimler ve Savcılar Kurulu heyeti tarafından temsil edilmiştir.

 

Söz konusu uluslararası konferans 14 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, konferansın açılışı Moğolistan Cumhurbaşkanı tarafından yapılmıştır. Yargı Genel Konseyi Başkanı Sayın Prof. Lundendorj Nanzaddorj tarafından yapılan açılış konuşması akabinde sunumlara geçilmiş ve konferansın 3. oturumunda Sayın Alp Arslan tarafından, “Yargı Yönetimi ve Türkiye’de Hâkimler ve Savcılar Kurulunun Rolü” konulu bir sunum gerçekleştirilmiştir.

 

15 Haziran 2018 tarihinde Kurulumuz heyeti, Moğolistan İdari İstinaf Mahkemesi’ne resmi bir ziyarette bulunmuş olup, İstinaf Mahkemesi Başkanı ile resmi bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bu görüşmede iki ülkenin idari yargı sistemleri ile işleyişleri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuş ve iyi uygulama örnekleri ortaya konulmuştur. Söz konusu görüşme karşılıklı iyi niyet ve gelecek dönemde işbirliğinin geliştirilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varılarak sonlandırılmıştır.

 

Moğolistan İdari İstinaf Mahkemesinden sonra Kurulumuz heyeti, Moğolistan Yargı Genel Konseyine resmi bir ziyarette bulunmuş ve Konsey Başkanı Prof. Lundendorj Nanzaddorj başkanlığındaki Konsey üyeleri D. Erdenechuluun ve P. Batsaikhan ile Yargısal Araştırma, Bilgi ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Ts. Mandakh, Dış İlişkiler Bölümü Müdürü G. Bilguun, Medya ve Halkla İlişkiler Bölümü Müdürü G. Buyankhishig’den oluşan heyet tarafından kabul edilmiştir. Söz konusu ziyarette, Moğolistan Yargı Genel Konseyi ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu yapıları ve işlevleri aktarılmış, her iki ülke hukuk sistemleri üzerine bilgi verilmiş, ilerleyen dönemde her iki yargı kuruluşu arasında işbirliğinin geliştirilmesi konusu ele alınmış, Moğolistan ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel ortaklıklarıyla birlikte karşılıklı iyi niyet temennileriyle toplantıya son verilmiştir.

 

16 Haziran 2018 tarihinde ise Moğolistan Yargı Genel Konseyi Başkanı ve üyelerinin katılımıyla, Moğolistan’ın tarihi anıtlarına ziyaretlerde bulunulmasıyla program sonlandırılmıştır.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.