Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Kuzey Makedonya Adalet Bakanı ve Beraberindeki Heyetin Kurulumuzu Ziyareti

 

Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Sayın Bojan MARİCHİKJ ve Hâkimler Kurulu Başkan Vekili Sayın Milazim MUSTAFA ile beraberlerindeki heyet 6 Nisan 2021 tarihinde Kurulumuza çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir.

 

Misafir heyet, Kurulumuz Başkanvekili Sayın Mehmet YILMAZ’ın başkanlığında Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Dr. Müjgan KARYAĞDI, Tetkik Hâkimleri Sayın Mehmet Emre SARIYILDIZ ve Sayın Zeki UYSAL’dan oluşan heyetimizce kabul edilmiştir. Misafir heyete, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın M. İlker BELGİN ve Tetkik Hâkimi Sayın İrem APAYDIN tarafından eşlik edilmiştir.

 

Söz konusu toplantıda, Ülkemiz yargı sistemi ile Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısı, işleyişi ve görevleri hakkında misafir heyete ayrıntılı bilgi verilmiştir. Misafir heyet tarafından ise, Kuzey Makedonya hukuk sistemi ve özellikle son iki yılda yargı alanında gerçekleştirilen reformlar ile yargıda dijitalleşme faaliyetleri ve buna atfedilen öneme dair bilgi verilmiş, karşılıklı soru alışverişi suretiyle iki ülke hukuk sistemlerine dair detaylı bilgiler edinilmiştir. Bu kapsamda, Kurulumuz bilgilendirme kitapçığı ve Yargı Etiği Bildirgesinin İngilizce suretleri misafir heyetle paylaşılmış, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi hususundaki temennileri müteakip karşılıklı hediye teatisi ile toplantı sona ermiştir.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.