Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Kurulumuzun Davetlisi Olan Moğolistan Yargı Disiplin Komitesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Kurulumuzu Ziyareti

Moğolistan’da 2021 yılının Kasım ayında faaliyetine başlayan Moğolistan Yargı Disiplin Komitesinin (Judicial Disciplinary Committee of Mongolia - JDC) Başkanı ve beraberindeki heyet Hâkimler ve Savcılar Kurulunun davetlisi olarak Türkiye’ye gelerek, hâkim ve savcıların disiplin ve teftiş usullerini incelemeye ve Türk yargı kurumlarını tanımaya yönelik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Moğolistan Yargı Disiplin Komitesi Başkanı Sayın Khashgambai KHASHBAATAR ve beraberindeki Komite üyeleri Sayın Ochirbat NOMUULIN, Sayın Bayasakh SUGAR ve Sayın Sonomdovchin ENKHTUR’dan oluşan heyet, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Sayın Mehmet Akif EKİNCİ tarafından Genel Kurul toplantı salonunda kabul edilmiştir.

İki gün süren ve disiplin ve teftiş süreçlerinin anlatıldığı oturumlar çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelere, Kurulumuz Başkanvekili Sayın Mehmet Akif EKİNCİ, 1. Daire Üyesi Sayın Ömer Faruk YILDIRIM, Genel Sekreter Sayın Atila ÖZTÜRK, Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Osman Nuri YİĞİT, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Sinan EKİCİ, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk TELLİ, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Murat PALA, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Dr. Müjgan KARYAĞDI, Kurul Başmüfettişi Sayın Uğur KAÇAK, Kurul Tetkik Hâkimleri Sayın Hakan BULUT, Sayın Serdar KAYA, Sayın Fatih Güray KURU, Sayın Mehmet Emre SARIYILDIZ, Sayın Yunus Emre YUMUŞAKBAŞ,  Sayın Hilal Tuğçe KILIÇ, Sayın Murat TATAÇ ve Sayın Abdülaziz ARSLAN tarafından katılım sağlanmıştır. Ayrıca, Moğolistan Büyükelçiliği Başkâtibi Sayın Badral BAATAR ve Tercüman Avukat Sayın Kyenjyetai ALIP misafir heyete çalışma ziyareti süresince eşlik etmişlerdir.

Görüşmeler esnasında Kurulumuz Başkanvekili Sayın Mehmet Akif EKİNCİ tarafından, 2024 yılında kutlanacak olan Moğolistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 55. yıl dönümü vesilesiyle iki ülkenin yargı kurumları arasındaki işbirliğinin devamı ve güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapılmış; misafir heyet tarafından ise ziyaretin oldukça verimli geçtiğine atfen benzer çalışma ziyaretleri ve iki ülkenin yargı kurulları arasındaki ilişkilerin devamı için mutabakat metni imzalanması talebinde bulunulmuş ve duydukları memnuniyet ifade edilmiştir.

Öte yandan, ziyaret programı çerçevesinde Türkiye Adalet Akademisi, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ile Ankara Batı Adliyesine çalışma ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.