Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Kurulumuz Heyeti Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığını Ziyaret Etti

Köklü tarihsel ilişkilerimizin bulunduğu, dost ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yargı kurumları ile işbirliğinin devamı ve güçlendirilmesi amacına yönelik olarak, Kurulumuz Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Osman Nuri Yiğit Başkanlığındaki heyet tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığına bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Ziyaret kapsamında, heyetimiz tarafından öncelikle Azerbaycan Başsavcısı Sayın Kamran Aliyev ziyaret edilmiş, söz konusu ziyarette Bakü Büyükelçimiz Sayın Doç. Dr. Cahit Bağcı da hazır bulunmuştur. Akabinde Azerbaycan Başsavcılığı binası ile Başsavcılığın yeni idari binası gezilmiş ve Azerbaycan heyeti tarafından savcılık sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Devamında, Başsavcılık Yolsuzlukla Mücadele Dairesinin faaliyet ve işleyişi hakkında bilgiler alınmış, bitimini müteakip Bakü Büyükelçimiz Sayın Doç. Dr. Cahit Bağcı’nın davetleri çerçevesinde Bakü Büyükelçiliğimiz ziyaret edilmiştir.  

Ziyaret çerçevesinde ayrıca, Şehitler Hıyabani ve Türk Şehitliği, Azerbaycan Savcılığı Tarih Müzesi, Haydar Aliyev Merkezi, Harbi Ganimetler (Savaş Ganimetleri) Parkı ve Bakü İçerişehri ziyaretleri gerçekleştirilmiş, Azerbaycan Başsavcılığının organizasyonunda Fikrat Amarov-1001 Gecesi Balesine katılım sağlanmıştır.

Öte yandan, heyetimizce Karabağ bölgesinde yer alan ve 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşması gereği Azerbaycan kontrolüne geçen Ağdam şehrine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Günümüzde hayalet şehir görünümünde olan Ağdam’da, heyetimiz tarafından bir dizi temasta bulunulmuş, Ağdam’ın yeniden inşasına dair planlamalar hakkında resmi makamlardan bilgiler alınmıştır.

Resmi ziyaretin neticelenmesinin ardından heyetimiz Ülkemize dönüş yapmıştır.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.