Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Katar Devleti Çalışma Ziyareti

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan bir Heyet, Katar Devleti Yüksek Yargı Konseyi’nin davetlisi olarak, Katar Devleti’nin hukuk sisteminin tanımak ve iki yüksek yargı kurumu arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla 21-23 Mart 2017 tarihleri arasında Katar Devleti’nin başkenti Doha’ya ilk çalışma ziyaretini gerçekleştirmiştir. HSYK 1.Daire Başkanı Sayın Halil KOÇ başkanlığındaki Heyete HSYK 2.Daire Üyesi Sayın Hayriye ŞİRİN ÜNSEL, HSYK 3.Daire Üyesi Sayın Aysel DEMİREL, HSYK Genel Sekreteri Sayın Bilgin BAŞARAN, HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Sayın İbrahim PEKTAŞ, HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Musa KANICI, HSYK Tetkik Hâkimleri Sayın Sibel DEMİR SALDIRIM ve Sayın Abdürrahim GÖKBAY eşlik etmiştir.

21 Mart 2017 günü sabah saat 11:00’da HSYK Heyeti,  Katar Devleti Yüksek Yargı Konseyi ve aynı zamanda Yargıtay Başkanı HRT Hon. Masoud Alameri  tarafından kabul edilmiştir. Yaklaşık  bir saat süren görüşmede iki ülkenin yargı kurulları ile yüksek mahkemeleri konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulmuş olup, işbirliğinin sürmesi ve iyi niyet temennileri ile hediye merasiminin ardından ziyaret tamamlanmıştır.

Ziyaretin 2. günü olan 22 Mart 2017 günü sabah saat 10:00’da HSYK Heyeti Katar Devleti Başsavcısı  Dr. Ali Bin Fetais Al-Marri tarafından kabul edilmiştir. Bu görüşmede her iki ülke savcılık sistemlerinin karşılaştırılması suretiyle bilgi alış verişinde bulunulmuş, iyi niyet temennileri ve hediye merasiminin ardından Katar Uluslararası Mahkemesi ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ne geçilmiştir. HSYK Heyetini burada merkezin CEO’su Faisal Rashid Al-Sahouti kaşılamış olup, HSYK Heyetine merkezin işleyişine ilişkin yapılan sunum ve karşılıklı fikir teatisinde bulunulmuştur. Aynı gün öğleden sonraki programda ise, Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçiliği ziyaret edilmiştir.

23 Mart 2017’de HSYK Heyeti,  Katar Devleti İstinaf Mahkemesi Başkanı Ibrahim Al-Nisf ve Katar Devleti Yüksek Yargı Konseyi yetkilileri tarafından kabul edilmiş olup, iki ülke yargı sistemlerine ilişkin karşılıklı fikir alış verişinin ardından ziyaret sonlandırılmıştır.

HSYK Heyeti çalışmalarını tamamladıktan sonra 24 Mart 2017 günü yurda dönmüştür.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.