Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
İnsan Hakları Hukuku Çalıştayı 16-17 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da Gerçekleştirilmiştir.

İnsan Hakları Hukuku Çalıştayı 16-17 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da Gerçekleştirilmiştir.

 

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu İnsan Hakları Bürosu tarafından, Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsanlık Hukuku Enstitüsü ile işbirliği içerisinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Divizyon Şefi Dr. Atilla NALBANT ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman DOĞRU’nun katılımlarıyla 16-17 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara Holiday Inn Otelde “İnsan Hakları Hukuku Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir.

 

Çalıştaya HSYK Başkanvekili, HSYK Birinci Daire Başkanı, HSYK Üyeleri, HSYK Teftiş Kurulu Başkanı ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, HSYK Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcıları ile 35 HSYK Başmüfettişi ve Müfettişi, disiplin ve şikayet bürolarında görev yapan 25 HSYK Tetkik Hâkimi katılmıştır.

 

HSYK Başkanvekili Mehmet YILMAZ’ın açılış konuşması ile başlayan Çalıştayın birinci gününde Genel Sekreter Yardımcılarından Müjgan KARYAĞDI, Musa KANICI ile Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Nadi KOLUKISA tarafından HSYK disiplin işlemleri süreçlerine ilişkin sunumlar yapıldıktan sonra; misafir konuşmacılardan AİHM Divizyon Şefi Dr. Atilla NALBANT tarafından “Adil Yargılanma Hakkının Öngördüğü Usulü Güvencelerin Kapsamı ve Bu Hakkın Hâkim ve Savcıların Disiplin Usulünde Uygulanması” ve “Hâkim ve Savcıların Etkili Bir Yola veya Mahkemeye Erişme Hakkı ve Adil Yargılanma Hakkı ile Bağlantılı AİHM’in Örnek Kararları” başlıklı sunumlar yapılmıştır.

 

Çalıştayın ikinci gününde ise, Prof. Dr. Osman DOĞRU tarafından “Kamu Görevlilerinin ve Özellikle Hâkim Savcıların İfade Özgürlüğü” konulu sunum yapılmış ve akabinde ilk gün dinleyicilerden yazılı olarak toplanan soruların cevaplandırıldığı tartışma bölümüne geçilmiştir. Bu bölümde Prof. Dr. Osman DOĞRU ve Dr. Atilla NALBANT tarafından katılımcılardan gelen uygulamaya dönük sorular, AİHM kararlarından örnekler verilmek suretiyle cevaplandırılmıştır.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.