Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Hollanda/Lahey Çalışma Ziyareti

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Uluslararası Adalet Divanı uygulamasının yerinde incelenmesi amacıyla 2-3 Nisan tarihleri arasında Kurulumuz 1. Daire üyeleri sayın Yaşar Şimşek, sayın Hüseyin Şahin ile 2. Daire üyeleri sayın Mehmet Ademoğlu, sayın Prof. Dr.Ali Cengiz Köseoğlu ve Dış İlişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hâkimi sayın Zeki Uysal’dan oluşan heyetle bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Lahey Adalet Müşaviri sayın Yetkin Ergün resmî ziyaretlerde heyetimize eşlik etmiştir.

2 Nisan gününde; yargı yetkisini tanıyan ülkelerdeki devlet sorumluları tarafından işlenebilecek soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş ve saldırı suçlarını soruşturmak ve kovuşturmak amacıyla Roma Statüsü ile kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ziyaret edilmiştir. Ziyaret kapsamında heyetimiz ilk olarak, UCM’de görülmekte olan “Savcılık&Dominic Ongwen Davası”na ilişkin duruşmayı izlemiştir. Programın devamında, heyetimize öncelikle UCM hâkimlerinden sayın Chang-ho Chung tarafından Mahkemenin tarihi, yetkileri ve yapısı ile ilgili bir sunum yapılmış, sonrasında duruşma avukatı olan sayın Leonie von Braun tarafından Savcılık Ofisinin yetkileri ile çalışmaları hakkında bilgiler aktarılmış ve soru-cevap bölümünün ardından ziyaretimiz sonlandırılmıştır. 

3 Nisan gününde; zorunlu yargı yetkisini tanıyan ülkeler tarafından önüne getirilen uyuşmazlıklar hakkında karar vermek üzere kurulan ve Birleşmiş Milletlerin başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı (UAD) ziyaret edilmiştir. Ziyaret kapsamında heyetimiz, 1. Genel Sekreter ve Enformasyon Bölümü Başkanı olarak görev yapan sayın Andrei Poskakukhin tarafından karşılanmış ve UAD’nin tarihi, çalışma sistemi ile yerleşkesinin yer aldığı Barış Sarayı hakkında bilgilendirilmiş olup, duruşma salonu, heyet odası gibi alanların bulunduğu Divana ait bölümlerinin ziyaret edilmesinin ardından ziyaretimiz sonlandırılmıştır.

Heyetimiz, çalışmalarını tamamladıktan sonra 4 Nisan 2019 günü yurda dönmüştür.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.