Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Hollanda/Lahey, Belçika/Brüksel ve Fransa/Paris Çalışma Ziyareti

Hollanda/Lahey, Belçika/Brüksel ve Fransa/Paris Çalışma Ziyareti 

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi faaliyetlerinin yerinde incelenmesi ve Lahey/Hollanda, Brüksel/Belçika ve Paris/Fransa’da bulunan Adalet Müşavirliklerinin ziyaret edilmesi suretiyle Kurulumuzda yürütülen projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunulması, ayrıca Kurulda görev yapan Tetkik Hakimleri ve Müfettişlerin bilgi ve görgülerinin arttırılması amacıyla 26-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Hollanda, Belçika ve Fransa’ya toplam 30 kişilik bir heyetle çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. HSYK 1.Daire Üyesi Sayın Mehmet DURGUN başkanlığındaki heyete HSYK Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Selim YILDIZ, HSYK Genel Sekreter Yardımcıları Sayın Musa KANICI ve Sayın Erdal DEMİR eşlik etmiştir.

 

Heyetimize 27 Ekim 2015 günü sabah bölümünde Lahey Adalet Müşaviri Sayın Hakan A.YAVUZ tarafından “Müşavirlik Faaliyetleri, Hollanda Yargı Sistemi” konulu bir sunum yapılmış olup, sunum bitiminde Lahey Büyükelçisi Sayın Sadık ARSLAN’ın da katılımıyla düzenlenen toplantıda “Hollanda Devlet ve Hukuk Sistemi” hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Aynı gün öğleden sonra programında ise, Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi’ne bir ziyaret gerçekleştirilmiş, bu kapsamda öncelikle Ratko Mladiç davasına ilişkin duruşmaya izleyici olarak katılım sağlandıktan sonra, bu davada mahkeme heyetine başkanlık eden Hakim Sayın Alphons ORIE ile bir toplantı yapılıp duruşması izlenen dosya ve Mahkemenin genel çalışma sistemi hakkında bilgi alınmış, son olarak anılan mahkemede Savcılık Ofisi Uzman Hukukçusu olarak görev yapan Sayın Mathew GILLETT tarafından Savcılık genel çalışma sistemi hakkında Heyete bir sunum yapılmıştır.    

 

Daha sonra Brüksel’e geçen heyet, Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde Adalet Müşaviri olarak görev yapan Sayın Necati NURSAL ve Brüksel Büyükelçiliği Nezdinde Adalet Müşaviri olarak görev yapan Sayın Dr. Musa TANRISEVEN’in eşliğinde Brüksel’de düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuna katılmıştır.

 

Son olarak Paris’e hareket eden heyet, Paris Büyükelçiliği nezdinde Adalet Müşaviri olarak görev yapan Sayın Abdullah AYDIN’ın refakatinde Paris Büyükelçisi Sayın Hakkı AKİL’i makamında ziyaret etmiştir.

 

Heyetimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra 31 Ekim 2015 günü yurda dönmüştür.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.