Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun Hollanda / Lahey Ziyareti

::: Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun Hollanda / Lahey Ziyareti :::

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulumuz tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesinin faaliyetlerinin yerinde incelenmesi ve Kurulumuz ile Hollanda yargı organları arasında karşılıklı işbirliğinin arttırılması amacıyla 13-17 Nisan 2015 tarihlerinde Hollanda’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Anılan çalışma ziyaretine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2.Dairesi üyesi Sayın Taci BAYHAN , 1.Daire üyesi Sayın Yakup ATA ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Kemal AÇIKGÖZ ile kurul tetkik hakimleri ve müfettişlerimiz katılmışlardır. Ayrıca resmi ziyaretlerimize Lahey Adalet Müşavirimiz Sayın Dr. Hakan A. YAVUZ’da eşlik etmişlerdir.

Ziyaretin ilk günü sabah bölümünde Lahey’de bulunan büyükelçilik binasında Adalet Müşavirimiz Hakan A. YAVUZ tarafından heyetimize Hollanda hukuk sistemi ile Lahey’de bulunan uluslararası hukuk kurumları ve müşavirliğin çalışmaları hakkında bir sunum yapılmış, ardından Sayın Büyükelçi Sadık ARSLAN’ın rezidansında heyetimiz onuruna öğlen yemeği verilmiştir. Öğleden sonra ise Rotterdam’da bulunan Hollanda Ulusal Savcılık Birimi ziyaret edilmiş ve Ulusal Savcılık Başsavcısı Sayın Fred WESTERBEKE, mali suçlar bürosu savcısı Sayın Elto ROELFS ile Uluslararası suçlar savcısı Sayın Lisette VAS’ın yer aldığı heyetle görüşülmüş ve savcılığın görev alanları ve faaliyetleri ile ilgili bilgi alınmış, ardından suç eşyalarının muhafaza edildiği birim görülmüştür.

Ziyaretin ikinci günü ise Hollanda’nın en büyük cezaevlerinden biri olan ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından mahkum edilen hükümlülerin kaldığı Scheveningen PI Uluslararası Cezaevi ziyaret edilmiş ve cezaevi müdüründen kurum hakkında bilgi alınmıştır.

Ziyaretin üçüncü günü sabah bölümünde Uluslararası Ceza Mahkemesi ziyaret edilmiş ve Mahkeme Hakimi Sayın Robert FREMR ve Savcılık ofisi uzmanları Sayın Kamran CHOUDRY ve Sayın Amy KHOJASTEH tarafından Mahkemenin yapısı, görev alanları ve faaliyetleri ile ilgili heyetimize ayrı ayrı sunumlarda bulunulmuş karşılıklı soru cevap kısmından sonra heyetler arası hediye takdimiyle anılan ziyaret sona ermiştir.

Aynı gün öğleden sonra ise Hollanda Yargı Konseyi ziyaret edilmiş ve Konsey Başkanı Sayın Frits BAKKER ve yardımcısı Sayın Kees STERK ile bir araya gelinerek; Konseyin yapısı ve işleyişi ile ilgili bilgi alındıktan sonra, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuş ve Kurulumuz ile Hollanda Yargı Konseyi arasında planlanan işbirliğinin gerçekleştirilmesi amacıyla Konseyin Eylül ayında Kurulumuzu ziyareti hususunda mutabık kalınmıştır. Heyetler arası hediye takdiminin ardından resmi ziyaretlerimiz sona ermiş ve yurda dönülmüştür.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.