Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Ekinci, Kurulumuzun Davetlisi Olan Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı Heyetini Kabul Etti

Köklü tarihsel ilişkilerimizin bulunduğu, dost ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yargı kurumları ile işbirliğinin devamı ve güçlendirilmesi amacına yönelik olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcıvekili ve beraberinde yer alan heyet Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelerek Türk yargı kurumlarına yönelik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcıvekili Sayın Elmar Jamalov Heybat’ın yanısıra; Savcılık Savunma Dairesi Başkanı Baş Hukuk Müşaviri Sayın Orkhan Isayev; Adalet, Gümrük ve Vergi Kurumlarının Soruşturma, Tahkikat ve Operasyon Faaliyetinde Yasaların Uygulanmasını Denetleme İdaresi Genel Müdürü Sayın Jeyhun Kazımov; Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı Baş Yardımcısı Sayın Mahir Abbasov ile Suç Takibinden Kenar İcraatlar Genel Müdür Yardımcısı Sayın Shamshir Shamshirli’den oluşan heyet, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Sayın Mehmet Akif Ekinci tarafından Genel Kurul toplantı salonunda kabul edilmiştir.

Toplantıya Kurulumuzu temsilen Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Sayın Mehmet Akif Ekinci ile Genel Sekreter Sayın Seyfi Han, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Dr. Müjgan Karyağdı ve Kurul Tetkik Hâkimleri Sayın Mehmet Emre Sarıyıldız, Sayın Yunus Emre Yumuşakbaş ve  Sayın Hilal Tuğçe Kılıç katılmışlardır.

Toplantı kapsamında, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Dış İlişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hâkimi Sayın Hilal Tuğçe Kılıç tarafından misafir heyete “Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısı, işleyişi ve görevleri” konusunda ayrıntılı bir sunum yapıldıktan sonra hâkim ve savcıların mesleğe kabulü, atanması, özlük ve parasal hakları, şikayet ve disiplin rejimi, çalışma usulleri  ile her iki yargı sistemine ilişkin benzer ve farklı yönler karşılıklı olarak tartışılmış; fikir teatisinde bulunulmuştur.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Sayın Mehmet Akif Ekinci, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda şehit olan askerler için taziye dileklerini iletmiş; bir millet iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan arasında yargı alanında mevcut samimi ilişkilerin devam ettirilmesi ve desteklenmesi gereğini vurgulamıştır.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.