Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI 

 

 

Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü gururla yaşıyoruz. Cumhuriyet bizim için bin yıllık Anadolu'daki devlet geleneğimizin vardığı son nokta olmuştur. Büyük devlet ideali, Cumhuriyet ile kemâl düzeyine erişmiştir. Son yıllarda devlet ve millet olarak yaşadıklarımız, Cumhuriyete dört elle sarılmamız gerektiğini de göstermiştir. Zira Cumhuriyet demek, milli birlik ve beraberlik ruhu ile Milli Mücadele'yi zaferle sonuçlandırmak demektir. Bugün aynı ruh ve idealle Cumhuriyetimize sahip çıkma cehdi, kararlılığı ve iradesindeyiz. Devletimizin ve milletimizin Cumhuriyetin özüne, ruhuna ve anlamına sahip çıkması istiklâlimizin teminatı olacak, istikbâlimizi güvence altına alacak bir durumdur. İstiklâline gölge düşmemiş, millet ruhu yüksek, iktisadi ve demokrasi açısından güçlü bir Türkiye ile Cumhuriyetimizi kuvvetlendirmeye, yaşatmaya ve örnek hale getirmeye devam edeceğiz.

 

Devletimizin ve milletimizin içeriden ve dışarıdan maruz kaldığı saldırı ve ihanetlerle baş edebilme gücü, bunları boşa çıkarma iradesi ve tarih boyunca olduğu gibi zafere ulaşma cehdi en son 15 Temmuz 2016 günü yaşadığımız ihanet girişiminde görüldü. Bu kanlı darbe girişimine karşı milletimiz devletine ve vatanına sahip çıkmış hain sürüsüne gereken cevabı vermiştir. Bugün bu ihanet örgütü ile ilgili süreç artık hukukî bir mücadele süreci olarak devam etmektedir. İnanıyorum ki, ihanete iştirak edenler yargı önünde suçları nispetinde hak ettikleri cezaları alacaklardır.

 

Yargımızın bütün süreçlerdeki özgüvenli uygulamaları, adalete olan güveni olduğu kadar hukukun üstünlüğünü de güçlendirecektir. Yargı mensuplarımızın terör örgütleri ve suçlularla hukuk çerçevesindeki mücadelesi adil devlet felsefesine ve Cumhuriyet ideallerine katkılar sunacak boyuttadır. Yargı çalışanlarımızın bu yüksek ideal çerçevesinde adaletin gerçekleştirilmesi amacıyla ayrı ayrı sorumluluk yüklenme çabasında olduklarını gururla müşahede etmekteyim. Aziz milletimize yakışır bir adalet sistemini teşekkül ettirmek her birimize düşen görevler arasındadır. Adalet Bakanlığı olarak çalışmalarımızı yüksek sorumluluk, ideal ve bilinçle sürdürmeye devam edeceğimizin altını çizmek isterim.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, yargı camiamızın, mesai arkadaşlarımın ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularına ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

 

 

Abdulhamit GÜL                    
   Adalet Bakanı                      

            Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanı    

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.