Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Bosna-Hersek Federasyonu, Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti, Karadağ ve Sırbistan Cumhuriyeti Hâkim ve Savcılarının Kurulumuzu Ziyareti

Bosna-Hersek Federasyonu Hâkim-Savcı Eğitim Merkezi Başkanı Sayın Dr. Sc. Arben Murtezic, Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti Hakim-Savcı Eğitim Merkezi Başkanı Tomislav Čavić, Karadağ Devlet Hâkim ve Savcı Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ljiljana Lakić başkanlığındaki heyet 18 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Adalet Akademisinin mesleki ve bilimsel konularda uluslararası ilişkiler kurma görevi dahilinde düzenlenen Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Suçlarıyla Mücadele Uluslararası Eğitim Programı kapsamında Kurulumuza bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Misafir heyet, Genel Sekreter Sayın Seyfi Han tarafından kabul edilmiştir. Misafir heyete, Türkiye Adalet Akademisi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Sayın Doç. Dr. Hasan Kadir Yılmaztekin ve Tetkik Hâkimi Sayın Zehra Karagözlü tarafından eşlik edilmiştir. Toplantıya Kurulumuzu temsilen Genel Sekreter Sayın Seyfi Han ile birlikte Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Dr. Müjgan Karyağdı ve Kurul Tetkik Hâkimleri Sayın Yunus Emre Yumuşakbaş ve Sayın Hilal Tuğçe Kılıç katılmışlardır.

Kabul çerçevesinde misafir heyete HSK’nın yapısı, işleyişi, görevleri ve Türk yargı sistemindeki yeri konusunda sunum yapılmış, katılımcı ülkelerin yargı sistemleri ile Türk yargı sistemi arasındaki; hâkim ve savcı kurulları ile adalet akademileri arasındaki ilişkinin benzer ve farklı noktaları, hâkim ve savcıların mesleğe kabul kriterleri ve atanma usulleri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Karşılıklı ilişkilerin artırılması temennisinin ardından ziyaret sona ermiştir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.