Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Balkan Çalışma Ziyareti

BALKAN ÇALIŞMA ZİYARETİ

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından, Arnavutluk Yargı Etiği Kodları ile uygulamasının yerinde incelenmesi ve Kosova/Priştine, Makedonya/Üsküp Büyükelçiliklerinin ziyaret edilerek bu ülkelerdeki yargı kurumları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunulması amacıyla 29 Ekim – 3 Kasım 2017 tarihleri arasında Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’ya HSK 2.Daire Üyeleri sayın Cafer Ergen ve sayın Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu ile HSK Dış İlişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hâkimleri sayın Zeki Uysal ve sayın Halil Akkız’dan oluşan heyetle bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. 

30 Ekim 2017 günü sabah bölümünde Arnavutluk Yüksek Adalet Konseyi ziyaret edilmiş, aynı zamanda Balkan-Avro Akdeniz Yargı Kurulları Ağı başkanı olan Konsey üyesi sayın Gjin Gjoni’nin başkanlığını yaptığı heyet tarafından Arnavutluk Yargı Etiği Kodları ve uygulaması hakkında bilgiler verilmiş, ülkemizde oluşturulmakta olan kodlar ile ilgili fikir alışverişinde bulunulmuştur. Daha sonra Arnavutluk Hakimlik Okulunu ziyaret eden heyetimiz Başkan Dr. Sokol Sadushi tarafından karşılanmış olup, bu ziyarette yargı etiği kodları ile ilgili verilen eğitimler hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca, Tiran Büyükelçisi sayın Hidayet Bayraktar’ın davetiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonuna katılan heyetimiz onuruna Arnavutluk Yüksek Adalet Konseyi tarafından Konsey üyelerinin katılımıyla resmi akşam yemeği tertip edilmiştir. 

31 Ekim 2017 günü sabah bölümünde sırasıyla Arnavutluk Yüksek Mahkemesi ve Arnavutluk Başsavcılığı ile yargı etiği uygulaması hakkında resmi görüşmeler yapılmıştır.

Daha sonra Priştine’ye geçen heyetimiz, 1 Kasım 2017 günü Priştine Büyükelçisi sayın Kıvılcım Kılıç’ı makamında ziyaret etmiştir.

2 Kasım 2017 günü Üsküp Büyükelçisi sayın Tülay Erkal Kara makamında Makedonya Anayasa Mahkemesi üyesi sayın Salih Murat ile birlikte ziyaret edilmiştir. Bu ziyarette özellikle Makedonya yargı kurumları ile işbirliğinin geliştirilmesine yönelik atılacak adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.    

Heyetimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra 3 Kasım 2017 günü yurda dönmüştür.

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.