Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
Azerbaycan Cumhuriyeti Ziyareti

Kurulumuz tarafından karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla  ‘Bir Millet İki Devlet’ olduğumuz, dost ve kardeş ülke olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti Bakü şehrinde bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Mahkeme Hukuk Şurası’na 14-16 Ekim 2019 tarihlerinde çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Kurulumuzu temsilen ziyarete Kurulumuz 1. Daire Başkanı Sayın Halil Koç, 1. Daire Üyesi Sayın Yaşar Şimşek, 2. Daire Üyesi Sayın Cafer Ergen, 1. Daire Üyesi Sayın Hüseyin Şahin, Genel Sekreter Sayın Fuzuli Aydoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Harun Karakuş ve Tetkik Hâkimleri Sayın Ali Rıza Ülker ile Sayın Özgür Kiremitci katılmışlardır.

Gerçekleştirilen ziyarette Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı ile Mahkeme Hukuk Şurası'nın yapısı, görevleri, işleyişi ve Azerbaycan hukuk sistemi içindeki yeri hakkında bilgi edinilmiş, Kurulumuzun yapısı, görevleri, işleyişi ve Türk yargı sistemi içindeki yeri hakkında bilgi verilmiş, işbirliğini geliştirmeye yönelik olarak Türk Dili Konuşan Ülkeler Yargı Ağı ve Asya Ülkerleri Yargı Ağı kurulması konuları görüşülmüş ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi temennisinde bulunularak hediye takdim merasimleri düzenlenmiştir.

Resmi ziyarete Bakü Fahri Hiyabani Mezarlığı’nda bulunan Azerbaycan Devleti’nin mimarı ve kurucusu merhum lider Sayın Haydar Aliyev’in mezarı ile Azerbaycan Şehitliği, Ebedi Meşale Kompleksi ve Türk Şehitliğine gidilerek başlanmıştır.

Ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı ve Mahkeme Hukuk Şurası’nın yanında Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığı bünyesinde teşkilatlanan Yolsuzlukla Mücadele Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte heyetler arası toplantılar gerçekleştirilmiş, Haydar Aliyev Merkezi, Bakü Yasamal İlçe Mahkemesi, Sumqayıt Şehir Savcılığı ve ASAN Hizmet Merkezi’nde incelemelerde bulunulmuştur.

Ziyaret boyunca, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Sayın Zakir Qaralov, Başsavcı Yardımcısı ve Mahkeme Hukuk Şurası Üyesi Sayın Namiq Asgerov, Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Mahkeme Başkanı ve Mahkeme Hukuk Şurası Üyesi Sayın Ramiz Rzayev, Mahkeme Hukuk Şurası Üyesi ve Gence İstinaf Mahkemesi Başkanı Sayın Tapdıq Mahmudov, Şura Üyesi ve Quba Rayon Mahkemesi Başkanı Sayın Xeqani Tağıyev ile Azerbaycan Adalet Bakan Yardımcısı ve Mahkeme Hukuk Şurası Üyesi Sayın Azer Caferov başta olmak üzere ziyaret edilen kurumların üst düzey yetkilileri ile temaslarda bulunulmuş, toplantılar düzenlenmiştir.

Heyetimiz, çalışmalarını tamamladıktan sonra 17 Ekim 2019 günü yurda dönmüştür.

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.