Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Avrupa Hakimleri Danışma Kurulu (CCJE) 20. Genel Kurul Toplantısı

6-8 Kasım 2019 tarihlerinde Strazburg’ta düzenlenen Avrupa Hâkimleri Danışma Konseyi’nin (CCJE) 20. Genel Kurul toplantısına Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyesi Sayın Yaşar Şimşek, Tetkik Hâkimi Sayın Burcu Sinoplu ve Tercüman Sn. Çağlayan Sayhan Soydan katılmışlardır.

Genel Kurul toplantısında, üye ülke temsilcilerinin yorum, öneri ve değerlendirmeleri dikkate alınarak hazırlanan “Hâkim Yardımcılığı” konulu 22 No’lu Görüş taslağı incelenerek kabul edilmiştir. Toplantıda ayrıca yargı bağımsızlığı konusunda 2 yılda bir düzenlenen CCJE büro raporunun taslağı taraflara iletilmiş ve yazılı cevaplarının verilmesi amacıyla üye ülkelere süre tanınmıştır. CCJE başkanlığına halihazırdaki başkan yardımcısı olan Sayın Nina Betetto (Slovenya) seçilmiş, başkan yardımcılığı görevine ise Sayın Lord Justice Kim Lewison (İngiltere) getirilmiştir. Büro üyeliği seçimi sonucunda ise Duro Sessa (Hırvatistan) görevlendirilmiştir.

Toplantı kapsamında CCJE’nin 20.kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen kutlama nedeniyle açılış konuşmasını gerçekleştiren CCJE dönem başkanı Duro Sessa’nın ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Linos-Alexandre Sicilianos tarafından “Hâkimlerin Bağımsızlığı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çalışmalarına CCJE’nin Katkısı” konusunda açıklamalar yapılmış, akabinde düzenlenen  resepsiyona heyetimizce üye devlet temsilcileri ile birlikte iştirak edilerek çeşitli konularda istişarelerde bulunulmuştur.

Ayrıca, 7 Kasım 2019 tarihinde Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Kaan Esener ve beraberindeki heyetle bir öğle yemeği programı gerçekleştirilmiştir. Strazburg Adalet Müşavirleri Sayın Güray Güçlü, Sayın Yakup Yıldırım ve Sayın A. Metin Gökler ile temaslarda bulunulmuştur.

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.