Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Avrupa Birliği İstinaf Mahkemeleri Başkanları 8. Toplantısı

Romanya'nın başkenti Bükreş'te 12-14 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Birliği (AB) İstinaf Mahkemeleri Başkanları 8. Toplantısı'na, Kurulumuza iletilen davet mektubu çerçevesinde Kurulumuzu temsilen Tetkik Hâkimleri Sayın Hakan Bulut ve Sayın Mehmet Emre Sarıyıldız tarafından katılım sağlanmıştır.

Avrupa Birliği İstinaf Mahkemeleri Başkanları Toplantıları, iki yılda bir düzenlenmekte olup, Yüksek düzeyde sunumların yer aldığı bu programlarda, hâkimlerin hak ve özgürlükleri, mahkemelerin dijitalleşmesi, yapay zekâ, mahkeme yönetimi ve uluslararası işbirliği gibi konular ele alınmaktadır. Avrupa ülkelerinden yaklaşık 50 temsilcinin katıldığı 8. Toplantının teması "Yargı Sisteminde Temel Hak ve Özgürlükler, Dijitalleşme, Yapay Zekâ ve Adalet" olarak belirlenmiş ve AB ülkelerindeki yargı sistemlerinde dijitalleşme, yapay zekâ, mahkeme yönetimi ve uluslararası iş birliği gibi alanlarında önemli konularda güncel gelişmeler ele alınmıştır. Toplantı, yuvarlak masa formatında Bükreş'teki Parlamento Sarayı'ndaki "Constantin Stere" Salonunda icra edilmiştir.

Romanya Adalet Bakanlığı tarafından organize edilen etkinliğe, ülke temsilcilerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Hâkimleri Danışma Konseyi ve diğer önemli yargı organlarından konuşmacılar tarafından da katılım sağlanmış; Toplantı’nın açılış konuşmaları Rumen yargı ve adalet sisteminin önde gelen isimleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

Toplantı çerçevesinde, Kurulumuz temsilcileri tarafından başta ev sahibi ülke Romanya olmak üzere diğer ülke temsilcileri ile temaslarda bulunulmuş ve bu kapsamda Kurulumuz yapısı, güncel hâkim-savcı sayıları, istinaf mahkemelerinin faaliyetleri ile yine istinaf mahkemelerine dair ayrıntılı istatistiki bilgiler muhataplarla paylaşılmıştır. Yine toplantıda kurulan ikili temaslar neticesinde Kurulumuz ile Romanya Yüksek Yargı Konseyi (Consiliul Superior al Magistraturii) arasında ikili işbirliğinin artırılması için resmi temasta bulunulması konusunda mutabakata varılmıştır.

Etkinlik sonunda, katılımcılar tarafından AB İstinaf Mahkemeleri Başkanları Ağı'nın kurulmasına ilişkin karar alınmıştır. Söz konusu Ağ, Avrupa Birliği ve aynı değerleri paylaşan diğer ülkeler yargı temsilcileri arasında yargı meselelerinde dayanışma, mesleki bilgi alışverişi ile iş birliği sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Romanya Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere ilişkin bağlantı için tıklayınız.

 

https://www.just.ro/ministerul-justitiei-a-organizat-a-8-a-editie-a-intalnirii-presedintilor-curtilor-de-apel-din-uniunea-europeana-organizata-in-perioada-12-14-iunie-2024-in-bucuresti-romania/

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.