Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
23.08.2022 Tarihli Basın Açıklaması

Bazı basın-yayın organlarında, Hâkimler ve Savcılar Kurulunca disiplin soruşturması icra edilen hatta ihraç kararları verilen kimi yargı mensupları hakkında, bu şahıslar yargısal görevlerine devam ediyor algısı oluşturacak şekilde bir takım iddialarda bulunulduğu gözlemlediğinden, Kurulumuzca basın açıklaması yapılması zarureti hâsıl olmuştur.

Cumhuriyet savcısı Lütfi (KARABACAK) KARA hakkında ilgili iddialar nedeniyle 05.03.2019 tarihinde Kurulumuzca soruşturma izni verilmiş, söz konusu kişi 10.12.2019 tarihinde meslekten çıkarılmıştır.

Cumhuriyet savcısı Osman YARBAŞ hakkında da ilgili iddialar nedeniyle 22.10.2021 tarihinde soruşturma izni verilmiş, bu kişi 18.08.2022 tarihinde meslekten çıkarılmıştır.

Cumhuriyet savcısı Davut YILMAZ ile ilgili iddialar nedeniyle ise 07.02.2022 tarihinde soruşturma izni verilmiştir. İlgili 08.02.2022 tarihinde tedbiren görevden uzaklaştırılmış, sonrasında adli mercilerce tutuklanmış olup, hakkındaki adli ve idari soruşturma süreci devam etmektedir.

Görüldüğü üzere; yargı mensupları ile ilgili iddialar Kurulumuzca hassasiyetle takip edilmekte olup mevzuatımızdan kaynaklanan görev ve yetkilerimiz çerçevesinde durum ele alınarak süratle gerekli işlemlere tevessül edilmektedir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından haklarında disiplin işlemi yapılan kimi yargı mensupları hakkında işlem yapılmadığı algısı oluşturulması yargının itibarını ve yargıya olan güveni zedelemeye yönelik art niyetli haber ve paylaşımlar olup, itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.