Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
14 – 18 Nisan Tarihleri Arasında Gerçekleştirilen Roma/İtalya Çalışma Ziyareti

     :::14 – 18 Nisan Tarihleri Arasında Gerçekleştirilen Roma/İtalya Çalışma Ziyareti:::  

İş mahkemesi hakimlerine yönelik bilgi ve tecrübe arttırımı amacıyla 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında İtalya’ya yapılması planlanan çalışma ziyareti, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1.Dairesinin 4.2.21014 tarih ve 293 sayılı kararı ile belirlenen 19 İş Mahkemesi hakimi ile HSYK Dış İlişkiler ve Proje Bürosunda görevli 2 tetkik hakiminin katılımı ile 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 49.maddesi uyarınca Sayın Adalet Bakanı tarafından verilen 1.4.2014 tarihli Olur sonrası gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda 15 Nisan günü öğleden önce İtalya Yüksek Yargı Kurulu’na (Consiglio Superiore della Magistratura) gerçekleştirilen ziyarette Kurul üyesi Sayın Aniello NAPPI tarafından Kurulun işleyişi, üye yapısı ve İtalyan yargı sistemi hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Aynı gün öğleden sonra İtalyan Yargıtay’ına (Corte Suprema Dı Cassazıone) gerçekleştirilen ziyarette ise iş davalarına bakan dairenin üyesi Sayın Giovanni MAMMONE tarafından İtalyan Yargıtayı’nın genel yapısı, iş davalarına bakan dairelerinin ve üyelerinin sayısı ile toplam iş yükü, bu dairelerin baktığı uyuşmazlık türleri ile yargılama usulü gibi konularda bilgi verilmiştir.

16 Nisan günü ise, Roma Adliyesi’ne (Tribunale di Roma) gerçekleştirilen ziyarette iş mahkemesi hakimi Sayın Dr.Fabrizio GANDİNİ tarafından yapılan duruşma izlenmiş ve duruşma sonrası karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Akabinde Roma İstinaf Mahkemesi’ne (Corte Di Appello Di Roma) yapılan ziyarette heyetimiz Genel Sekreter Sayın Roberto REALİ tarafından karşılanmış ve İtalyan istinaf yargı sistemi ile ilgili genel bilgilendirme yapılmış, daha sonra ise İstinaf Mahkemesi bünyesinde iş davalarına bakan dairenin başkanı Sayın Maurizio TATARELLİ tarafından bakılan iş uyuşmazlıkların türleri, dosya sayısı, yargılama usulü gibi hususlarda sunum yapılmıştır.

Yapılan bütün resmi çalışma ziyaretlerinde yukarıda adı geçen yetkililere üzerinde Kurulumuz amblemi bulunan porselen tabaklar ziyaret anısına takdim edilmiştir.

Heyetimiz resmi ziyaretler sonrasında Roma’nın tarihi ve kültürel yer ve mekânlarını ziyaret ederek 18 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.