Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi Ziyareti

Kurulumuz tarafından karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak ve işbirliğini geliştirmek maksadıyla St. Petersburg şehrinde bulunan Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesine 04 Ekim tarihinde çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Kurulumuzu temsilen ziyarete kurulumuz Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Sayın Mehmet Yılmaz, İkinci Daire Üyesi Sayın Mehmet Ademoğlu, İkinci Daire Üyesi Sayın Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Sinan Ekici, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Reşat Sağlık, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Murat Pala, Tetkik Hâkimleri Sayın Ali Rıza Ülker ve Sayın Veli Ünal katılmışlardır.

Gerçekleştirilen ziyarette Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin Rusya yargı sistemi içindeki yeri ve işleyişi hakkında bilgi edinilmiş, Kurulumuzun yapısı, görevleri ve Türk yargı sistemi içindeki yeri hakkında bilgiler verilmiş, işbirliğini geliştirmeye yönelik Asya Yargı Ağı kurulması hususu görüşülmüş ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi temennisi ve hediye takdim merasimi ile ziyaret son bulmuştur.

Anayasa Mahkemesi ziyareti sonrasında St. Petersburg Başkonsolosluğuna nezaket ziyareti gerçekleştirilmiş ve ardından yurda dönülmüştür.

 

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu | 2016